Cuma, Temmuz 12, 2024

Astrolojide Evler ve Anlamları – Doğum Haritasında Evler ve Anlamları

-

- Advertisement -

Doğum haritasını 3 ana öğe oluşturur; Gezegenler, Burçlar ve evler. Evler de burçlar gibi 12 adettir. Doğu ufkundan başlayarak saat yönünün tersine doğru sıralanırlar. Doğum Haritasında evler bir yaşam bölgesini sembolize eder ve etkilendiği burca göre anlam kazanır. Gezegenler, bireyin motivasyon ve dürtüsünü ifade eder. Mesela Jüpiter genişletip büyütür, Satürn ise kısıtlar ve sıkı çalışma ister.

Doğum haritası oluşturulan kişinin, yeryüzünde bulunduğu mevkiiye bağlı olarak ev tasarımında dilimler birbirine eşit olmazlar. Haritada her ev alanı, birbirine eşit değildir.

- Advertisement -

Doğum haritasındaki evler, hayatımızdaki yaşam alanlarını nasıl ve ne yönde ortaya koyduğumuzu, bu alanların bulunduğu gezegen ve burçlarına bağlı olarak nelerden etkilendiğini anlatır. Bir evde hiç gezegen bulunmuyorsa, yorumlanırken evin bulunduğu burca ve yönetici gezegenin konumuna bakılabilir.

Gezegenler ne olduğunu, burçlar nasıl olduğunu, evler ise nerede olduğunu gösterir.

Astrolojide Evler ve Anlamları

Doğum haritasında 1.Ev;

Astrolojiye göre doğmak, bir beden içine girmek, evrenin bütünsel bir parçasıyken evrenden ayrılıp bir birey haline gelmesi demektir. Olma süreci başlamıştır. Bu başlangıç, haritanızda 1. Ev ile 12. Ev arasındaki çizgiyle gösterilir. Ve bu çizgi yükselen burcumuzu bulmamızı sağlar.

  1. Evin doğal burcu Koç, yöneten gezegeni Mars

Karakterimiz, mizacımız ve fiziksel görüntümüz üzerinde etkilidir. Kişinin benlik duygusunu, dış dünyayı nasıl algıladığını. Ben dediğimiz tek yerdir. Konu tamamen bizimle, egomuzla ilgilidir. 1.Ev ve yükselen burcu, bireyin hayatta kendisine çizdiği labirenti gösterir. Bu labirenti çizip bundan çıkması için gereken doğru yolu da kendisi bulur.

- Advertisement -

1.evde yer alan gezegenler en büyük etkilerini çoğunlukla ilk yıllarda ortaya çıkarır. Mesela, Jüpiter ‘in 1.evde yer alması bebek veya çocukluk yıllarında Ülke/Şehir değişimine işaret edebilir. Eğer 1.evdeki gezegenlerin etkisi bireyde görülmüyorsa, çoğunlukla doğum haritasında 1.eve yönelik zor açılar yapan başka gezegenler vardır. Özel olarak incelenip bu baskının nasıl giderileceğine dair yorum yapılabilir.

Doğum Haritasında 2. ev;

2. Evin doğal burcu Boğa, yöneten gezegeni Venüs

2.ev sahip olduğumuz maddesel olanakları belirler. Sahip olma, konfor, lüks, gelir, ticari yetenekler yada yeteneklerimizi nasıl kazanca dönüştürebileceğimiz bu evden anlaşılır.

- Advertisement -

2.evde yer alan burç ve gezegenler, bireyin öz saygısını nasıl geliştireceğine dair bilgiler verir. Kendi değerlerini oluşturması ve paraya yaklaşımını belirlemesi, özgüvenine destek olur.

Mesela, Jüpiter veya yay burcunun 2.evde olması kişisel değer ve paraya dair konulara pozitif bir yaklaşım verir. Birey bol para kazanıp elinden kaçırabilir mi yoksa, bu alanda çaba harcayıp kazandığı parayı korumayı çok mu önemser?

Gerçek özgürlük ve güçlü duruş, sahip olunan her şey elden gidince anlaşılır. Elle tutulabilir maddeler veya o çok sevdiklerimiz ulaşılmaz hale gelirse, Dünya’da nasıl güçlü kalınır? Buna cevap bulmuş bir birey, 2.evin getirdiği hediyeleri gerçekten geliştirmiş demektir.

Doğum Haritasında 3. ev;

3.Evin doğal burcu ikizler, yöneten gezegeni Merkür

3. ev akıl, gündelik hayattaki pratik zeka, iletişim ve yaratıcılık konularını içerir. Haberleşme, kısa seyahatler, kendimizi ifade etme, yazma- konuşma bu evin kalitesi ile ilintilidir. Edebiyat, okuma ve yazma kabiliyeti bu evden gelir. Aynı zamanda yakın çevremizi ve kardeşlerimizi, onlarla ilişkilerimizi anlatır. Düşüncelerimizi aktarabilme, bilgi edinme ve bilgiyi gündelik hayatta kullanabilmeyi sağlar. 3. evdeki gezegenler kişinin konuşmalarını, kendini ifade ediş biçimini,  yakın ilişkilerini ve gündelik hayat akışındaki planlarını etkiler.

Bu evdeki burç ve gezegenler bizim yakın çevremizi nasıl gördüğümüz, karşılığında ise neler elde ettiğimizi açıklar.

Sonuç olarak, bireyin yakın çevresiyle ilişkisini incelemek istiyorsanız 3. Evdeki burç ve gezegenleri inceleyerek başlayabilirsiniz.

Doğum Haritasında 4. ev;

4.Evin doğal burcu Yengeç, yöneteni Ay

Kendimize ait yaşam koşullarımızı gösterir. Yuva, ev, dünya, anne, ebeveynler. Yaşadığımız ortam ve yakın çevremiz yani ailemiz bu evden anlaşılır.4.ev toprağı ve taşınmaz malları da gösterir. Kendimizi nerede duygusal ve zihinsel olarak rahat hissettiğimiz, yuva duygusunu nerden elde ettiğimiz 4.evden belirlenir.

Mesela 4.evde Satürn ya da Oğlak burcunun yer alması, ev atmosferinin biraz soğuk, kurallar ile dolu ve muhafazakar olduğunu gösterebilir. Geleneksel astrolojiye göre annenin üzerimizdeki etkisi Ay burcu ve 4. Ev ile açıklanır.
4. evi detaylı inceleyip aile hayatında olumlu, olumsuz eğilimlerimizi ortaya çıkarabiliriz.

4.ev yaşamak istediğimiz yuvayı da bize gösterir. Plüto veya Akrep burcu 4.evde yer alan kişi ev hayatında sık duygusal değişimler yaşayabilir.4.ev en son ihmal edilecek alanları bize sunar. Bireysel ihtiyaçlarımız ve gerçek kişiliğimizden ne kadar uzak kalırsak, gelecekte içsel hesaplaşma bir o kadar zorlatıcı olabilir.

Doğum Haritasında 5. ev;

5. Evin doğal burcu Aslan, yöneten gezegeni Güneş

Astrolojide 5. ev yaratıcılığı gösteren evdir. Kişinin fiziksel ve zihinsel olarak yaratıcılığını nasıl kullandığını belirler. Aynı zamanda çocukları, çocuklarla olan ilişkimizi ve hayattan duyduğumuz neşeyi anlatır. Güzel sanatlara yetenek, hayal gücü ve yatkınlık verir. Bundan başka spora olan ilgimizi gösterir, yaşam enerjimizi verir. Sosyal hayattaki sevilirliğimiz, duygusal ilişkilerimiz ve çevremize neşe yaymamız bu evle ilgilidir. Bu evdeki gezegenler kişinin yaratıcılığını, duygusal ilişkilerini, çocuklarla olan ilişkilerini belirler.

5.evde bulunan burç ve gezegenler ile yaratıcılığın nasıl dışa yansıdığını bulabiliriz. Merkür veya İkizler burcunun 5.evde yer alması, yaratıcılığın iletişimi kullanarak ortaya çıktığını gösterir. 5.evinde gezegen bulunmayan kişi, iş veya aileye daha çok önem verip kişisel arzulara pek vakit ayırmayabilir.

Doğum haritasındaki evler den 5. evin faydalı etkisi olmadan, çalışma hayatında coşkulu ve zinde kalmak zordur.

Doğum Haritasında 6. ev;

6.Evin doğal burcu Başak, yöneten gezegeni Merkür

Doğum haritasındaki evler den 6. ev iş hayatımızı, nasıl bir çalışan olduğumuzu ve iş seçimimizin nasıl olacağını gösterir. Detaylı, sabırlı, ayrıntıları iyi organize ederek çalışma yetilerini verir. Gündelik iş ve sorumluluklarımız bu evden yönetilir.
Toplumu ilgilendiren hizmetler, diğer insanlara servis vermek bu evin niteliklerindendir.
6. Ev aynı zamanda sağlığımızı da gösterir. Sağlık durumumuz, sağlıklı beslenme, iyi beden ve sağlıklı bir bünye bu evden anlaşılır. Bu evdeki gezegenler kişinin iş seçimini, iş yerindeki ilişkilerini, nasıl bir çalışan olduğunu ve iç disiplin ve sorumluluklarını ele alış biçimini belirler.

6.evdeki burç ve gezegenler aracılığı ile olmamız gereken insan modelini tek başımıza çizeriz. Bu evde bulunan burç ve gezegenler en başarılı olabileceğimiz görev ve sorumlulukları ortaya çıkarır.

Yoğun 6. Ev aktivitesi (birden fazla gezegenin yer alması), bireyi sağlıklı veya fit olma gibi konulara takıntı boyutunda yönlendirebilir. “Yeterince iyi” kelime grubunu kabul edip mükemmeliyetçi özelliği olumlu bir şekilde kullanmak önem arz eder.

Doğum Haritasında 7. ev;

7. Evin doğal burcu Terazi, yöneten gezegeni Venüs

Astrolojide 7. ev, eşimizi, ortaklıklarımızı gösterir. Toplumsal ilişkilerde işbirliğine yatkınlığımız, uyumlu ve yumuşak başlı olmamız bu evden anlaşılır. Diğer insanlara ilişkilerimizde diplomatik, adaletli, cana yakın olmamızı gösterir. 7. evde bulunan burç veya gezegenler, evlilik ilişkimizi, eşimizin nasıl olacağını yada eşten beklentilerimizi, iş ortaklığı yada sosyal ilişkilerimizin kalitesini belirler.

7. Evde bulunan burç ve gezegenler, ne tür özellikleri çekici bulduğumuzu gösterir. Örneğin Ay veya Yengeç burcu bu evde yer alan bir kişi, şefkatli ve anlayışlı bir partner arayabilir.

Yedinci evde birçok gezegen bulunması, bireyin hayat boyu sosyal ilişkiler (duygusal, profesyonel vb.) kurup, öğreneceği birçok konu olduğuna işaret eder.

Doğum haritasındaki evler den 7. Ev Venüs ve Terazi burcu ile ilişkilendirilir. Tıpkı Terazi’nin temsil ettiği adalet ve eşitlik gibi bireyin öğrenmesi gereken, ilişkilerinde taviz gösterme (7. ev) ile kendi arzularını ön plana koyma (1. ev) arasındaki dengeyi kurmayı başarmaktır.

Mars veya Koç burcu ise bireyin asker, polis gibi mesleklerdeki insanlara olan ilgisini ya da genel anlamıyla, özgüveni yüksek bir partner aradığını gösterir.

Doğum Haritasında 8. ev;

8.evin doğal burcu Akrep, yöneten gezegeni Mars, Plüton

Astrolojide 8. ev kişisel serveti anlatan 2. evin karşısındadır ve miras, evlilik yada ortak çalışmalara ait payların ve kazançların evidir. Sekizinci evin konuları arasında, cinsellik, ölüm ve yeniden doğum da vardır. Sezgileri, kişinin kendini dönüştürmesini, ruhsal gelişimi gösterir. Bu evde bulunan gezegenler miras yada ortaklaşa mallardaki kazançları anlatır.

Jüpiter’i 8. Evde yer alan bir kişi zengin bir kişiyle evlilik yapar, ona yüksek bir miras kalır ya da burs bulma konusunda oldukça şanslıdır. Etkilerini daha detaylı incelemek için doğum haritasına yakından bakmak gerekir.

Öte yandan Satürn’ü 8. Evde bulunan bir kişi ise parasal anlamda sıkıntı yaşayan bir kişiyle ortaklık yapabilir ya da düşük gelire sahip bir eş bulur. Satürn girdiği alanda daima çaba, özveri ve çalışma ister.

Sekizinci evinde birden çok gezegene sahip olan bireyin dikkat etmesi gereken, 4. Ev yani ailesiyle olan sorunları (varsa) çok geçmeden gidermesidir. Çünkü 8. Ev ile birey ilişkilere oldukça tutkulu yaklaşır.

Aile ile yaşanmış problemler hızlı bir şekilde duygusal ilişkiye yansır. Örneğin, 8. Evinde birden çok gezegene sahip birey, annesi tarafından erken yaşta terk edildiyse (ya da öyle hissettiyse), benzer duyguları yanında getirir.

Kısacası 8. Evin hediyelerini kabul etmek için yeni başlangıçlara açık olmak, geçmişi geride bırakmaya istekli olmak gerekir. Ancak bu sayede zihin boş kalır ve hayatımızda sağlıklı ilişkiler ile yeni bir kişiliğe yer açılır.

Doğum Haritasında 9. ev;

9. Evin doğal burcu Yay, yöneten gezegeni Jüpiter

Astrolojide 9. ev felsefe, din ve yüksek bilgi edinmeyi içerir. Yüksek öğrenim hayatımız, yurtdışı ile olan ilişkilerimiz, diğer kültürlere karşı tutumu ve merak, hoşgörü ve hümanizm bu evden yönetilir. Uzak yolculuklar, yabancı ülkeleri gezip, görme 9. evin konularıdır.     Kendimizi tanımamız, kendimizi anlama ve gerçekleştirme isteğini gösterir. Tanrısal gücü nasıl algıladığımız bu evdeki gezegenlerle belirlenir. Ayrıca bu evdeki gezegenler yurtdışı bağlantıları ve yüksek öğrenimdeki başarımızı da anlatır.

Bireyin vizyonunu geliştirme ve hayatı daha iyi anlama yolu ancak farklı insanları tanıyarak gerçekleşir. 9. Evde ne kadar çok gezegen bulunursa (Satürn dışında), bireyin seyahat etme arzusu o kadar artar.

Farklı kültürleri inceleyen birey, hayatında çok önemsediği konuların (özellikle 8. Ev ile ilgili) ne kadar küçük ve değersiz olduğunu fark eder.

Yüksek öğretim de 9. Ev konusudur. Kişinin yüksek eğitim almaya dair ihtiyacı, okuyabileceği alanlar ve üniversite deneyimi bu evde bulunan burç ve gezegenler aracılığı ile yorumlanır.

Örneğin Neptün veya Balık burcu 9. Evde yer alan bir kişi, sanata dair konulara odaklanabilir. Olumsuz bir etkisi ise bireyin eğitimle ilgili ulaşması zor hayallere sahip olmasıdır.

Sonuç olarak, sekizinci evde yüzleşmekte zorlandığımız içsel kalıntılar ile başa çıkmak zorunda kalırız. Dokuzuncu ev ise bize geleceğin nasıl olduğuna dair vizyon çizip, hayalleri  gerçekleştirme motivasyonu verir.

Doğum Haritasında 10. ev;

10. Evin doğal burcu Oğlak, yöneten Gezegeni Satürn

Astrolojide 10. ev kişinin kariyer alanını ve toplumsal saygınlık ve tanınmışlığını gösterir. Organizasyon, yönetim ve iktidar evidir. Kişinin organizasyon ve liderlik kapasitesini belirler. Aynı zamanda gelecek ile ilgili hedeflerimizi, ulaşmak istediğimiz seviyeyi ve kariyer yapabilme, iş kurabilme kapasitemizi gösterir. Hangi alanda kariyer yapabileceğimiz bu evden anlaşılabilir. Bu evdeki gezegenler kişinin özel ve iş hayatı arasındaki uyumu, yöneticilik niteliklerini ve hayatta nasıl tanınacağını belirler.

Onuncu evde birden çok gezegen bulunması, bireyin azimli bir yaklaşımla sosyal statüyü arzuladığını gösterir. Erkek bir birey için azimli ve hırslı bir görüntü çizmek toplum tarafından kolayca kabul edilir.

Kadınlar için ise bu durum biraz daha zorlayıcı olabilir. Literatüre göre birçok kadın, toplumda yansıtmak istediği kişiliği baskılanır ise aradığı statüyü elde etmiş partneri bulmak için uğraşır.

Hatta “Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır” cümlesi bu durumu iyi yansıtır. 10. Evi aktif olan kadınlar eşini motive ederek, erkeğin arzuladığı pozisyona çıkmasında büyük destek olabilir.

Birinci evden onuncu eve doğru giden süreçte birey, kendi varlığını fark edip toplum içindeki ideal yerini irdeler. Arzuladığı saygınlık ve toplumla ilişkisindeki yaklaşımını 10. Ev ile netleştirir.

Doğum Haritasında 11. ev;

11. Evin doğal burcu Kova, yöneten gezegenleri Üranüs ve Satürn

 Astrolojide 11. ev, grup çalışmalarını, kişinin kolektifliğini, grup içinde yer alma, arkadaş olma kapasitesini belirler. Arkadaş edinebilme, dostlukları sürdürebilme, sosyalleşme ve sosyal aktiviteleri bu ev anlatır. Bireysel çıkarları aşıp, grup yada tüm insanlık yararına çalışmak, hümanizm 11. evin konusudur. Umutlar, sosyal olaylar, arkadaşlıklar, sosyal değerler, sosyal aktiviteler bu evi tanımlayan kelimelerdir. 11. evdeki gezegenler kişinin arkadaş ve gruplarla olan ilişkilerini belirler.

Önceki evlerde birey kişisel farkındalık kazanıp toplum içindeki yerini belirler. Şimdi, kendisinden ve vizyonundan daha değerli ve önemli bir şeyler (topluma yönelik hedef vb.) bulma zamanıdır.

Onuncu evde birey sadece kişisel statü ve toplumdaki pozisyonunu arzularken, artık tüm insanlık adına bir şeyler yapma düşüncesine girmiştir. Hayatta büyük değişimler çoğunlukla küçük bir insanın adım atmasıyla başlar.

Modern astrolojiye göre 11. Evin iki adet yönetici gezegeni bulunur: Satürn ve Uranüs. Satürn’ün bu evdeki etkisi: bireyi bir gruba dahil edip güvende hissettirmektir.

Astrolojiye göre her birimiz bir bütünün parçasından kopup Dünya’ya doğum haritasındaki görevlerimizi gerçekleştirmeye geliriz. 1 den 10. eve kadar Dünya’ya bağlanmayı öğrenen birey, 11. Ev ile hayata gelme sebebini hatırlar.

Doğum Haritasında 12. ev;

12. Evin doğal burcu Balık, yöneten gezegenleri Jüpiter ve Neptün

Astroloji Doğum Haritasındaki evler de 12. ev kişinin iç dünyasını ve ruhsal durumunu anlatır. Sezgiler, hayal gücü, bilinç ötesi ile ve Tanrısal güç ile bağlantıyı gösterir. Geçmiş, kendine acımayı yada ruhsal sıkıntıları anlatabileceği gibi, tam tersine egoyu aşıp, evrensel sevgiye ve yüksek ruhani niteliklere ulaşabilmeyi de anlatır. Gizli kalmış konuları, olayları, gizli düşmanlıkları içinde barındırır. Fedakarlık, empati ve ince sezgi yeteneği bu evle bağlantılıdır. 12. ev kişiyi aydınlanmaya ulaştıran son evdir. Meditasyona yatkınlık verir. Bu evdeki gezegenler kişinin kendi iç dünyası ile ilişki kurma biçimini etkiler.

Bireyin birinci evden itibaren çıktığı yolculuk, bedenini fark etmesiyle başlar ve bir bütünün/topluluğun parçası olduğunu 11. Evde hissetmesiyle son basamağa yaklaşır.

12. Ev, evlerin sonuncusu olarak Neptün ve Balık burcu ile ilişkilendirilir. Mitolojiye göre birey, kişisel arzularını tamamen bırakıp bir bütünün parçası olmaya hazırdır.

Örneğin 12. Evde bulunan birden fazla gezegen, düşüncelerin kolay değişmesine sebep olabilir. Çünkü birey etrafındaki insanlara önem verir ve sınırların az oluşu, onların etkisi altında kalabileceğini gösterir.

12. Evin verdiği olumlu özelliklerden birisi tolerans ve şefkattir. İnsanlar ile arasında pek bir fark olmadığını fark eden birey, başkasının acısını derinden hisseder. Bu duygu yoğunluğu can acıtacak boyuta ulaşırsa, gerçeklerden kaçma eğilimi ortaya çıkabilir.

Sonuç olarak 12. Ev ile orijinal kişiliğimizi kaybetmeden, içimizdeki evrensel ve kapalı kalmış özelliklere bir şekilde göz atmak gerekir. Balık burcunun yansıttığı bilinçaltı ve bulanık sular içinde kaybolmadan yüzmeyi başarmak, en arzu edilen sonuçlardan biridir.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Related Stories